تبلیغات
هوانوردی - هوا را بیشتر بشناسیم!

هوا را بیشتر بشناسیم!

یکشنبه 11 مهر 1389 01:33 ب.ظ

نویسنده : ali hossein Gholami //delaram shapouri
ساختار جو زمین:
ابتدا لازمه بدونیم که آنچا ما از اون به عنوان جو زمین نام می بریم در واقع پوششی از گازهای متفاوتی است که توسط نیروی گرانش زمین نگه داشته شده و حفظ حیات روی زمین به اون بستگی داره.
این گازها شامل نیتروژن (N2)، اکسیژن (O2)، هیدروژن (H2)، دی اکسید کربن (CO2)، آرگون (Ar)، هلیوم (HE)، کریپتون (Kr)، متان، نئون، دی اکسید نیتروژن، زنون، اوزون، ید، منواکسید کربن، آمونیاک و بخار آب هستند.

اما اگر به صورت تخصصی تر نگاه کنیم جو رمین از 5 لایه متفاوت شکل گرفته که ساختاری به صورت زیر دارند:این لایه ها به ترتیب عبارتند از:
Troposphere
Stratosphere
Mesosphere
Thermosphere
Exosphere

در هوانوردی غیرنظامی لایه اول یعنی Troposphere بیشترین اهمیت رو برای ما خواهد داشت و البته گاهی با Stratosphere هم سر و کار داریم.

Troposphere
ارتفاع این لایه در قطبین 20،000 پا و در استوا نزدیک به 60،000 پا است اما برای سهولت کار اون رو به این صورت تعریف می کنند:
لایه ای به ارتفاع استاندارد 36،000 پا که تمامی تغییرات آب و هوایی در آن به وقوع می پیوندد.
در این لایه معمولاً دمای هوا با افزایش ارتفاع کاهش پیدا می کند. (بعداً به عوامل نقض کننده این معمولاً می رسیم!)

نرخ تغییر استاندارد دما - Standard Temperature Laps Rate
قبل از اینکه وارد مباحث جدی تر بشیم بایستی با بعضی از تعریفها آشناتر بشیم.

خودتون رو در سطح آبهای آزاد تصور کنید، هوا آرام و دمای هوا 15 درجه سانتیگراد ثبت شده. شما یک نی بسیار نازک رو در ظرفی از جیوه قرار می دید و مشاهده می کنید که جیوه شروع به بالا رفتن از نی می کنه و درست روی 29.92 اینچ متوقف می شه! تبریک می گم!!!! شما در شرایط استاندارد تعیین شده آب و هوایی ISA هستید...!

International Standard Atmosphere یا ISA به شریطی که در بالا ذکر شد گفته می شه؛ یعنی فشار 29.92 اینچ جیوه (برابر با 1013.2 هکتو پاسکال) و دمای 15 درجه سانتیگراد در سطح آبهای آزاد (یا ارتفاع صفر!)

حال اگر در شرایط ISA از ارتفاعمون رو افزایش بدیم به صورت منطقی فشار و دما بایستی کاهش پیدا کنه. اون چیزی که برای ما مهمه محاسبه این نرخ کاهش خواهد بود.
مقدار استاندارد این نرخ 2 درجه سانتیگراد یا 3.5 درجه فارنهایت دما و 1 اینچ جیوه فشار به ازای هر 1000 پا است.

پس اگر در شرایط ISA به ارتفاع 2000 پایی صعود کنیم دمای ما:
15-2x2=11c
و فشار:
27.92=29.92-2
خواهد بوددیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -